Memura Kredi Veren Bankalar

Kredi talep eden kişilerinin sabit bir işleri ve dolayısıyla da gelirlerinin olması, bankalar tarafından aranan önemli özelliklerden birisidir. Bu özelliklere sahip olan kişilerin çok farklı bir durumu yok ise kredi talepleri direkt olarak onaylanmaktadır. Bundan dolayı ülkemizde memura kredi veren bankalar şeklindeki ifade aslında bütün bankalarımızı kapsamaktadır. Fakat bunların sunmuş oldukları şartların farklı olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu yazımızda memurlara sunulan fırsatlar ve ne kadara kadar kredi kullanabileceklerine dair farklı detaylara ulaşabilirsiniz.

Memura Kredi Veren Bankalar Tarafından İstenen Şartlar

Bankalar, sabit bir işi ve geliri olan memurların aldıkları kredileri geri ödeme noktasında herhangi bir sorun yaşatmayacaklarını bildikleri için bu kişilere farklı fırsatlar sunmaktadır. Memura kredi veren bankalar tarafından sunulan fırsatların başında yüksek miktardaki krediler ve düşük faiz oranlarıdır. Söz konusu şartlar nedeni ile memurların pek çok kişiye göre daha iyi şartlarda kredi kullanma fırsatı yakaladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Buradaki temel husus, kişilerin kredi notlarının durumudur. Çünkü gelir noktasında herhangi bir sorun olmamasına rağmen kurumlar, söz konusu notları çok önemsemektedir. Bu notlar sayesinde geçmişte yapılan ödemeler, finansal kurumlarla olan ilişki hakkında fikir elde edilmektedir. Bunlar ise taleplerin değerlendirilmesi noktasında son derece etkilidir. Örnek vermek gerekirse findeksi 1.100 seviyelerinde olan bir memura olan bakış, gelir yüksek olmasına karşın olumlu olmayacaktır. Çünkü bu kişinin geçmişte bir takım sorunlar yaşadığı ve ödemelerde sorunlar çıkardığı yorumu yapılır. Notun 1.500 üzerinden olması ise herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir. Bundan dolayı memura kredi veren bankalar için söz konusu notlar çok önemlidir ve kişiler kredi talebinde bulunmadan hemen önce bunları farklı kanallardan öğrenebilir.

Memurların Kullanabilecekleri Kredi Miktarı

Memurlara verilecek kredilerin üst sınır, aldıkları maaş ve vade ile orantılıdır. Genellikle maaşların %50’si taksit olarak hesaplanmakta ve vadeye göre de tutar belirlenmektedir. Örnek olarak 4.000 TL maaş alan bir memur, 100.000 TL’lik krediyi çok rahat bir şekilde çekebilir. Konut kredisinde bu tutar biraz daha yükselebilmekte ve maaşa göre 150.000 TL seviyelerine kadar gelebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.