Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

İnsanlar, hayatları boyunca bir işte çalışır ve burada elde ettiği gelir ile yaşamını sürdürür. Ayrıca çalıştığı süre için sigorta primi de yatırılır ve böylece emeklilik için en önemli şartlardan birisi sağlanmış olur. Bu aşamadan sonra ise insanlar ne kadar emekli maaşı alırım sorusunu sorarlar. Bu yazımızda, emekli olanların ne kadar maaş alacağından ve maaş miktarını etkileyen unsurlardan bahsedeceğiz.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım, Bilmem Gereken Hususlar Nelerdir?

Emekli olabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar sigorta primi ve yaş olarak belirtilebilir. Bu iki şartın dışında, kişilerin ilk defa sigortalı oldukları tarihe bağlı olarak 25 yıl sigortalı olma gibi bir şartın aranması da söz konusu olabilir.

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı, yatırılan sigorta primleriyle direkt olarak ilgilidir. Kişilerin maaşları ne kadar yüksek olursa, yatıracakları primler de yüksek olacaktır. Bu durum ise emekli maaşının yükselmesi anlamına gelir. Bunun haricinde ise yatan primlerin hangi tarihte yattığı da son derece önemlidir. 2000 öncesi yatan sigorta primleri, emeklilik maaşının yükselmesini sağlarken, 2008 sonrası yatan primler ise maaşların daha düşük olmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı, sigorta primlerinin ne zaman yatırıldığı çok önemlidir.

Bilindiği gibi 4A, 4B ve 4C gibi üç farklı emeklilik sistemi vardır. Bunlar da kişilerin alacakları maaş miktarını fazlasıyla etkiler. Dolayısıyla bütün bu şartların birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Böylece daha net bir sonuca ulaşmak mümkün olacaktır.

En Düşük Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun haricinde, en düşük ne kadar maaş alırım sorusu da çok fazla sorulur. Buna göre:

  • En düşük memur emeklisi: 2.379 TL
  • En düşük işçi emeklisi (2000 sonrası): 1.125 TL
  • En düşük işçi emeklisi (2000 öncesi): 1.888 TL
  • En düşük BAĞKUR emeklisi (2000 öncesi): 1.690 TL

En düşük maaşlar bu şekildedir. Yıllara bağlı olarak bu rakamlar biraz daha artmaktadır. Bunun haricinde e-devlet üzerinden gerekli sorgulama işlemi yapılarak, alınacak emekli maaşı daha net bir şekilde öğrenilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.