Öğrenciye Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Eğitim masrafları aileleri fazlası ile zorlarken, öğrencilerin ise ekstra masrafları olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı öğrenciler ailelerinden bağımsız olarak bankalardan kredi çekmek istemekte ve maddi anlamda sıkıntılarını gidermenin yollarını aramaktadır. Öğrenciye kefilsiz kredi veren bankalar, bu noktada son derece etkili olmakta ve yaşanan sorunun giderilmesini sağlamaktadır. Bu yazımızda eğitim hayatına devam eden kişilerin kredi noktasındaki imkanları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Öğrenciye Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Bankalar, geliri olmayan kişilere kredi verme noktasında oldukça cimridir. Bu tür kişilerin talepleri genellikle direkt olarak reddedilmekte ve kabul görmemektedir. Bu durum öğrenciler için de geçerli olmasına karşın bazı istisnai durumlar olduğundan bahsedilmesi gerekiyor. Bazı finans kuruluşları, eğitimi devam eden kişilere pozitif ayrımcılık uygulamakta ve taleplerine olumlu cevap vermektedir. Fakat bu noktada farklı şartların sağlanması da istenmektedir. Öğrenciye kefilsiz kredi veren bankalar, böylelikle bir anlamda kendilerini garantiye almak istemektedir.

Kefilsiz olarak öğrencilere kredi veren bankalar vardır fakat bunların sayısının genel itibari ile az olduğunun söylenmesi yanlış olmayacaktır. Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Odeabank, Enpara.com ve Aktif Bank gibi ülkemizin önemli finans kuruluşları tarafından verilen krediler, öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Fakat söz konusu kredilerin miktarının genel olarak düşük olduğunu söylemek gerekiyor. Yani normal bir kişi tarafından kullanılacak olan miktardan oldukça düşüktür. Buna karşın söz konusu miktarın öğrencilerin ihtiyaçlarını etkin olarak giderildiği de bilinmelidir.

Öğrenciye Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Öğrenciye kefilsiz kredi veren bankalar tarafından sağlanmasını istenen şartlar, bankalara göre farklılık göstermektedir. Öncelikle bunların öğrenciler tarafından kullanılması ve söz konusu kişilerin de hayata yeni yeni atılan kişiler olması, şartların farklı olmasına neden olmaktadır. Öncelikle kişilere düşük oranda kredi verilmekte ve bunlara teminat göstermesi istenmemektedir. Vade ise olabildiğince yüksek tutulmaktadır. Böylece öğrencilerin ödeme noktasında zorluk yaşamasının önüne geçilmektedir.

Verilen kredilerin bir bölümü ise kredi kartları üzerinden verilmektedir. Ortalama 3.000 TL limiti olan bir kart, insanların bu noktadaki ihtiyaçlarını fazlası ile karşılamaktadır. Fakat bunların ek limitleri bulunmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz