Ölen Anne Babadan Kalan Borç Çocuktan Alınır mı ?Anne ya da babanın vefat etmesi durumunda geriye kalan varlıklarına genel olarak miras adı verilir. Bu varlıklar eğer bir vasiyetname var ise ona göre yok ise mirasçılar arasında eşit bir şekilde paylaştırılır. Fakat vefat eden anne babadan kalan borç konusunun ise nasıl olacağı tam olarak bilinmemektedir. İnsanlar bu borcun çocuklara geçip geçmeyeceğini merak etmektedir.

Anne ya da Baba Vefat Ederse Borçları Ne Olur?

Öncelikle burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Anne ya da baba vefat ettiğinde kalan değerli varlıklar miras olarak nitelendirildiği gibi borçların da bu kapsamda değerlendirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu borçların mirasçılara kaldığını söylemek yanlış olmaz. Nasıl ki değerli varlıklar kabul ediliyor ise bunların da kabul edilmesi gerekir.

Vefat eden anne babadan kalan konusunda insanların izleyeceği farklı yollar vardır. Eğer kalan değerli varlıklar, borçları tam olarak karşılıyor ise borçlar bu şekilde ödenebilir. Fakat bunun tam tersi bir durum mevcut ise yani borçlar kalan değerlerden daha fazla ise çocuklar mirası reddedebilir. Yapılan bu işlem ile hem kalan değerli varlıklardan hem de borçlardan vazgeçilmiş olur.

ve Hayat Sigortası

Vefat eden anne ya da babanın hayat sigortası var ise kalan borç bu sigorta kapsamındadır. Yani borç çocuklara kalmaz ve sigorta tarafından tamamı karşılanır.Bir önceki yazımız olan Tapu Harcı Kredi Kartı ile Ödenir Mi ? başlıklı makalemizde Tapu Harcı Kredi Kartı ile Ödenir Mi, Tapu Harcını Kredi Kartıyla Taksit Taksit Ödeme Yöntemleri nelerdir ve tapu harcını taksitle ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.