Ölen Kişinin Mal Varlığı İnternetten Nasıl Öğrenilir? (E-devlet)

Vefat eden kişilerin geriye bıraktığı mal varlıkları ve borçlar genellikle vasiyetnamelerle öğrenilmektedir. Fakat zamansız ölümler ya da vasiyet bırakmayan kişilerin mal varlıklarını öğrenmek için farklı yolların izlenmesi gerekir. Vefat edenin mal varlığı nasıl öğrenilir sorusu, tam olarak bu yolları öğrenmek için sorulmaktadır.

İnternet Üzerinden Vefat Eden Kişinin Mal Varlığını Öğrenme

Bilindiği gibi günümüzde internet teknolojisi son derece ilerlemiş durumdadır ve buradan birçok işlem rahatlıkla yapılabilir. Söz konusu işlemlerden bir tanesi de mal varlığı sorgulamadır. E-Devlet üzerinden yapılacak sorgulamalar ile kişiler kendi üzerlerine kayıtlı olan her türlü mal varlığını buradan görebilirler.

Eğer ölen kişinin e-devlet şifresi biliniyor ise bu işlem vefat eden kişi için de yapılabilir. Böylece farklı bir işleme gerek kalmadan mal varlığı öğrenilmiş olur. Fakat e-devlet şifresi bilinmiyor ise burada bahsedilen yöntemin uygulanması mümkün değildir.

Vefat Edenin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir?

Vefat edenin mal varlığı nasıl öğrenilir konusunda izlenmesi gereken bir prosedür vardır. Öncelikle bu bilgiyi öğrenmek isteyenler, kişinin öldüğüne dair resmi bir yazı almalıdır. Bu yazı ile birlikte bütün mirasçılar tarafından imzalanan bir dilekçeyle bankalara ve tapuya başvuru yapılmalıdır. Dilekçede vefat eden kişiye ait mal varlığının öğrenilmek istendiği belirtilmelidir. Böylece mal varlığı öğrenilmiş olacaktır.

Kişilerin mal varlıkları haricinde borçları da mirasçılarına kalabilir. Böyle bir husus olduğunun da akıldan çıkarılmaması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.