Ortak Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Vatandaşlara hizmet veren kurumlar, ihtiyaçlar doğrultusunda gün geçtikçe kendini yenilemektedir. Bunlar arasında hiç şüphesiz bankalar yer almaktadır. Müşterilere verilen birçok hizmetin yanına bir yenisi eklenmiş ve kişilere ortak hesap açma imkânı tanımıştır. Ortak hesap nedir, kimler ortak hesap açabilir? Bu soruların yanıtları yazımızın devamında yer almaktadır.

Ortak Hesap Nedir? Kimler Açabilir?

Belli sebeplerden dolayı müşterek hesap açılması günümüzde git gide artan bir uygulamadır. İki kişinin sıfırdan hesap açması ya da var olan hesaba yeni birinin eklenmesi anlamına gelmektedir. İki kişi beraber birikim yapabildiği gibi aynı hesabı beraber kullanabilir. Hesaptaki para tam olarak ikiye ayrılır ve herkes sadece kendi limitini kullanabilir. Kullanıcıların her ikisi de hesap sahibi sayıldığı için belli limit sonrası vergi uygulamasına dâhil olur.

Ortak hesap nedir sorusunun ardından kimler ortak hesap açabilir sorusu merak edilen konular arasındadır. Bankalar ortak hesap açılması için kan bağı aramamaktadır. Karı koca, ebeveyn çocuk ya da iki arkadaşın birlikteliği ile ortak hesap oluşturulabilir. Kan bağı şartı aranmasa da bankalar tarafından kimlerin ortak hesap açtığı bir noktada önemli olmaktadır. Şöyle ki; bir aileden açılan ortak hesap ile iki arkadaşın açtığı ortak hesap için ödenen vergiler farklı olmaktadır. Farklı kişilerin beraber açmış olduğu hesabın vergisi daha yüksek olmaktadır.

Ortak hesap açmak isteyen kişiler herhangi bir bankaya nüfus cüzdanları yanında bulundurmak koşulu ile beraber gider. Nüfus müdürlüklerinden alınan adres bilgileri ile kişilerin isteği doğrultusunda hesap açılır.

Ortak Hesap Özellikleri Nelerdir?

İnsanlar ortak hesap nedir sorusunun cevabını merak ettiği gibi bu hesabın özelliklerini de merak etmektedir. Ortak hesabın genel özelikleri şu şekildedir:

  • Ortak hesap açıldıktan sonra banka kişiler için hesabı kullanma oranını %50 olarak belirler. Ancak kişilerin isteği doğrultusunda bu oran değiştirilebilir. Ebeveyn ve çocuk ile açılan bir hesapta anne-baba kendisi için daha yüksek limit belirlerken çocuk için limit düşürülebilir.
  • Ortak hesap ile ilgili herhangi bir karar verilirken iki kişinin de izni olması gerekmektedir. Aksi halde işlem gerçekleştirilemez.
  • Hesap sahiplerinden birine haciz gelmesi halinde bu durum sadece o kişinin limitini etkiler.
  • Hesabın kapanması için yine iki kişinin aynı anda talimat vermesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.