Parite Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Başta ekonomi kanalları olmak üzere farklı yerlerde duyulan parite nedir? Çeşitleri var mıdır? Paritenin önemi nedir? Bu ve benzer soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Parite Nedir?

Parite, eşitlik anlamına gelen bir kelime olup parite denildiği zaman insanların aklına ilk olarak dolar, Euro gibi dövizler gelmektedir. Ekonomik bir kavram olan parite, bir ülkeye ait olan para biriminin farklı bir ülkeye ait olan para birimi cinsinden değeridir. Parite için yapılan en kısa tanımlama ise döviz çiftidir. EUR/USD, USD/TRY gibi pariteler ülkemizde en sık duyulanlardır.

Yukarıda verilen parite örnekleri incelendiğinde ülkelerin para birimlerinin kodlarla ifade edildiği görülecektir. Dolar için USD, Euro için EUR, Türk Lirası için ise TRY kullanılmaktadır. Diğer ülkelerin para birimleri de benzer şekilde kodlarla ifade edilmektedir. Parite nedir sorusuna verilecek olan cevaplar genel itibariyle böyledir.

Döviz çifti olan paritelerden ilkine baz döviz, ikincisine ise karşıt döviz adı verilmektedir. Örnek üzerinde anlatmak gerekirse USD/TRY paritesinde ABD doları (USD) baz döviz, Türk Lirası (TRY) ise karşıt döviz olarak adlandırılmaktadır.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Paritenin tanımlaması yapıldıktan sonra insanlar tarafından merak edilen bir diğer husus ise parite türleridir. Parite çeşitleri genel olarak şu şekildedir:

  • Majör Pariteler
  • Minör Pariteler
  • Egzotik Pariteler

Piyasalarda işlem gören para birimlerinden bazıları çok daha güçlüdür. Bu güçlü olan para birimleri, majör olarak adlandırılmaktadır. Majör para birimleri; Amerikan Doları, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı, Avustralya Doları, Kanada Doları ve İngiliz Sterlinidir. Bu 7 majör para biriminin kendi içinde oluşturduğu pariteler, majör parite olarak adlandırılmaktadır.

Dünya piyasalarında en fazla işlem gören majör pariteler şunlardır:

  • EUR/USD (Euro/Amerikan Doları)
  • USD/JPY (Amerikan Doları/Japon Yeni)
  • USD/CAD Amerikan Doları/Kanada Doları)
  • AUD/USD (Avustralya Doları/Amerikan Doları)
  • GBP/USD (İngiliz Sterlini/Amerikan Doları)
  • USD/CHF (Amerikan Doları/İsviçre Frangı)

Minör parite ise bir majör para birimi ile bir minör para birimi arasındaki pariteye verilen isimdir. Örnek olarak USD/TRY gösterilebilir. Egzotik parite ise yerel bazdaki pariteler olup işlem hacimleri son derece düşüktür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.