Peşinatsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Araç fiyatlarının geldiği nokta dikkate alındığında özellikle orta ve düşük gelir düzeyine sahip olan kişilerin peşin olarak araç almasının neredeyse imkansız olduğu söylenebilir. Bundan dolayı da insanlar kredi kullanarak araç sahibi olmak durumundadır. Fakat bilindiği gibi bankalar, araçların tamamı için değil bir bölümü için kredi veriyorlar. Peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar konusu bundan dolayı fazlaca merak ediliyor.

Bankaların Verdikleri Araç Kredisi Miktarı

Bankalar tarafından verilen araç kredisi miktarları incelendiğinde bir aracın tamamı için kredi verilmediği görülecektir. Bunun nedeni yasal düzenlemedir. Bundan dolayı da kredi ile araç almak isteyen kişilerin mutlaka peşinat ödemesi gerekiyor.

Araç kredisi miktarı belirlenirken araçların fiyatlarının 100 bin liradan düşük bölümünün %70’i kadar 100 bin liradan yüksek olan bölümünün ise %50’si kadar kredi verilebiliyor. Geriye kalan kısmın ise peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Fakat peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar, farklı yollarla insanları bu yükten kurtarabiliyor.

Banka Kampanyaları ile Peşinatsız Araç

İlgili yasal düzenlemeden dolayı bankaların araçların tamamına direkt kredi vermesi söz konusu değildir. Bunun yerine ise genellikle kampanyalar yapılmakta ve insanların ihtiyaçları bu şekilde karşılanmaktadır.

Bankalar, peşinat almadan araç kredisi vermek için genellikle eski araçları peşinat olarak kabul etmekte ve geriye kalan kısım ise kredi ile ödenmektedir. Böylece insanlar peşinat ödemeden araç alabilmektedir. Bunun haricinde de benzer kampanyalar yapılmaktadır. Fakat insanların nakit olmasa dahi farklı bir şekilde peşinat ödemesi söz konusudur.

Peşinatsız Araç Alınabilecek Yerler

İnsanlar peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar yerine farklı kurumları tercih ettiklerinde daha farklı şartlarda kredi kullanabilirler. Bazı galeriler senetle araç satmaktadır fakat bunların 2.el olduğunu söylemek gerekiyor. 2.el almak istenmez ise izlenmesi gereken yol ihtiyaç kredisi almaktır. İhtiyaç kredisi kullanılarak araçların tamamının ücreti kredi ile ödenebilir.

Bankalar dışında kredi kullanılabilecek bir diğer seçenekte faktöring şirketleridir ki bu kurumlar tarafından verilen kredilerin faizleri bankalara göre biraz daha yüksek olabiliyor. Bundan dolayı da öncelikli olarak bankaların tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.