Ripple Nedir? Nasıl Çalışır?

2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişiler tarafından başlatılan kripto para akımı, her geçen gün biraz daha genişlemektedir. Piyasanın önemli aktörlerinden birisi olan ve 2012 yılında kurulan Ripple, gerek yatırımcılar gerekse de kullanıcılar tarafından en fazla ilgi gösterilen kripto para birimlerinden bir tanesidir. Peki, Ripple nedir, nasıl çalışır, nereden alınır, fiyatları nelerdir? Bütün bu soruların cevapları ve Ripple hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Ripple Nedir?

Ripple, kripto piyasasının en değerli 3.para birimidir. 2012 yılında bir ödeme ağı ve bir kripto para birimi olarak hayata geçirilen Ripple, piyasadaki diğer para birimlerinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu para biriminin temelinde bankalar ve müşteriler arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak vardır. Özellikle uluslararası para transferi konusunda getirdiği kolaylıklarla dikkat çekmektedir.

Ripple Tarafından Sağlanan Kolaylıklar

Yukarıda Ripple nedir sorusunun basit cevabı yer almaktadır. Bu para biriminin sağladığı bir takım kolaylıklar vardır. Söz konusu kolaylıklar şunlardır:

Düşük İşlem Ücreti

Ripple ağında bulunan bankalar çok düşük ücretler karşılığında para transferi yapabiliyor. Bu ağda yapılan işlemlerin her birisi için sadece 0,0011 dolar işlem ücreti ödeniyor. Eğer Bitcoin ile para transfer etmek isterseniz işlem başına yaklaşık 3,5 dolar ödemeniz gerekir. Ya da normal bankacılık işlemini kullanırsanız işlem boyutunuza göre yüksek ücretler ödemeniz söz konusu olabilir.

Hızlı İşlem

Ripple ağı üzerinden yapılan uluslararası işlemler ortalama 2-4 saniye içerisinde gerçekleşmektedir. Bitcoin ile yapılan işlemler ise 1-2 saatte gerçekleşir. Eğer normal bankaları kullanırsanız bu süre 2-4 günü bulabilir.

Güvenli İşlem

Ripple ağının temelinde yapılan işlemlerin sürekli olarak takibinin mümkün olması yatıyor. Bu da işlemlerin çok daha güvenli hale gelmesine neden oluyor.

Para transferi noktasında sağladığı avantajlar, Ripple nedir sorusunun önemli cevaplarından birisidir. Bu cevap, ödeme ağı noktasındaki işlevini net olarak belirtmektedir. Bu işlevinden dolayı dünya üzerindeki 50’den fazla banka bu ağa dahil olmuş durumdadır. Bu bankalara her geçen gün yenileri katılırken ülkemizden ise Akbank, Ripple ağına dahil olan ilk bankadır. Blockchain teknolojisinin sunduğu nimetlerden böylece ülkemizdeki vatandaşlar da yararlanabiliyor.

Ripple Hakkındaki Diğer Bilgiler

Bilindiği gibi kripto paraların en önemli özelliklerinden birisi merkezsiz bir yapıda olmalarıdır. Ripple tarafından bu özellik tam anlamıyla taşınmıyor. Bunun yanı sıra bu para biriminin diğer bir farklılığı ise madenciliğinin olmamasıdır. Geliştiricilerin Blockchain ağı üzerinde üretmiş olduğu belli sayıdaki token ile sistem çalışmakta ve işlem yapıldıkça da bunların sayısı azalmaktadır. Ripple nedir sorusunun bir başka boyutu da budur.

Ripple, günlük 23 milyar dolar işlem hacmiyle piyasanın en büyük para birimlerinden bir tanesidir. Fiyatı ise 0,57 dolar seviyelerindedir. Diğer para birimlerine nazaran daha kararlı yapıda olması en önemli özelliklerinden birisi olarak kabul ediliyor. Bu para birimi de diğerleri gibi kripto para borsalarından alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.