Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretimi ve Teşvikleri

Yenilebilir enerji kaynaklarından birisi olarak bilinen rüzgar enerjisinin kullanımını arttırmak için devlet tarafından bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Rüzgar enerjisi teşvikleri incelendiğinde bunun farklı alanlarda olduğu görülmektedir.

Ülkemizin enerji ihtiyacının önemli bir kısmı dışarıdan karşılanmakta ve bu alandaki bağımlılığı azaltma adına bir takım teşvikler verilmektedir. Rüzgar enerjisinin daha fazla kullanılması için özel sektörün rüzgar enerjisi santrali kurmasına izin verildi. Bunun haricinde üretilen enerjinin devlete satılması da özel bir yasa ile mümkün hale geldi. Böylece dışa bağımlılığın en aza inmesi hedeflenmektedir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler 1 mW’a kadar olan rüzgar santrallerini herhangi bir izin almadan kurabilmektedir. Lisans ve şirket kurma zorunluluğu bulunmaması, bazı işletmelerin hem kendi ihtiyacını karşılamak hem de satmak için bu alanda yatırım yapmasına neden olmaktadır. Ayrıca devlet tarafından rüzgar enerjisi teşvikleri de verilmekte ve özellikle rüzgar gülü alımı noktasında işletmeler büyük bir kolaylık yaşamaktadır.

Rüzgar Enerjisi Teşvikleri

Rüzgar gülü ile elektrik üretmek isteyenler için farklı kurumlar ve bankalar tarafından bir takım teşvikler verilmektedir. Söz konusu teşvikler genellikle 10 yıl ile sınırlandırılmakta ve ilk 2 yılında yatırımcılardan geri ödeme talep edilmemektedir. Böylece yatırımcıların maddi anlamda önemli bir kolaylık sağladığı söylenebilir.

Rüzgar enerjisi teşvikleri, yatırım yapılacak olan bölgeye ve projenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bankalar tarafından verilen krediler incelendiğinde en az %25’lük bir peşinat zorunluluğu olduğu görülecektir. Bu da yatırımcıların orta boy bir rüzgar gülü için 100 bin dolar civarında yatırım yapması anlamına gelmektedir.

Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi için bir takım aşamaların geçilmesi zorunluluğu vardır. Öncelikle santrallerin inşa edileceği arazilerin belirlenmesi ve buralar için etüt çalışması yapılması gerekiyor. Ayrıca arazilerin aldığı rüzgarın ölçülmesi ve santral için uygun olup olmadığının belirlenmesi bir başka önemli şarttır. Rüzgar enerjisi teşvikleri içerisinde bu bölümlerin her birisi için kredi desteği sağlanmaktadır. Bankalar tarafından bu alanla ilgili verilen krediler ve bunlara ait özellikler aşağıda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Halkbank

Halkbank ile Fransız Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından yapılan işbirliği ile bu alanda kredi verilmektedir. Bu kredinin şartları şu şekildedir:

  • Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) firması olmak rüzgar enerjisi teşvikleri kapsamında verilen bu kredi için ilk şarttır.
  • Firmanın çalıştırdığı işçi sayısının 500’ten fazla olması.
  • Kredinin üst limiti 5 milyon Euro’dur.
  • Kredinin vadesi 10 yıl olup bunun ilk 3 yılı geri ödemesizdir.

Akbank

Akbank tarafından verilen kredilerin bir kısmı Enerji Kredileri adı altında bulunmaktadır. Buradaki kredi kullanılarak rüzgar gülü satın alınması mümkündür. Farklı kurumlarla da bu alanla ilgili anlaşmalar yapılmakta ve krediler bu şekilde verilmektedir. Daha fazla bilgi almak için banka şubesine gidilebilir.

Denizbank

Rüzgar enerjisi teşvikleri arasında gösterilebilecek kredilerden birisi de Denizbank tarafından verilmektedir. 5 milyon Euro’ya kadar verilen kredilerin vadesi ise en fazla 5 yıldır. Bunun bir bölümü geri ödemesizdir. Böylece krediyi kullanan işletmeler geri ödeme noktasında önemli bir kolaylık yaşamaktadır.

Diğer Bankalar

Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren bankalardan Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Türkiye Finans gibi bankalarda rüzgar enerjisine yapılacak olan yatırımlar için kredi vermektedir. Bu kredilerin vadeleri 5 ile 10 yıl arasında değişirken 1 ya da 2 yılı geri ödemesizdir.

KOSGEB ve Diğer Kurumların Destekleri

Bilindiği gibi ülkemizdeki üretimi ve istihdamı teşvik eden kurumların başında KOSGEB gelmektedir. KOSGEB bu alanda da kredi desteği sağlamakta ve buna bağlı olarak yatırımcıların işlerini maddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Üstelik KOSGEB, 30 bin TL’ye kadar hibe kredi vermektedir. Bunun için ise bir takım şartların sağlanması gerekiyor. Rüzgar enerjisi teşvikleri arasında faizsiz kredi desteği de bulunmaktadır. Bunlardan yararlanmak için kurum ile direkt görüşülebilir. Fakat öncesinde kurumun internet sitesinden çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkündür.

Ülkemizde Rüzgar Santrallerinin Bulunduğu Şehirler

Ülkemizin farklı noktalarında rüzgar gülü santralleri vardır. Söz konusu santrallerin kuruluşunun başlaması oldukça eskiye dayanmaktadır. İzmir, Balıkesir, Tekirdağ, Afyon, İstanbul, Hatay, Çanakkale, Muğla, Aydın ve Mersin rüzgar gülünün olduğu illerden bazılarıdır. Bu illerin sayısının ilerleyen yıllarda çok daha yükselmesi bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.