Sabah İşe Giderken Zinde Olmak için Tavsiyeler

Sabahları erken kalkmayı kimse istemiyor, isteksiz, halsiz ve sinirli oluyoruz. İşe giderken böyle düşük enerjili olmak performansı düşürüyor. Sabah kalkarken zinde olmak için sizlere birkaç basit öneriler vermek istiyorum. Artık sabah işe gitmek için kalktığınızda, suratınızdaki o şapşal surat olmayacak.

Zinde olmak için ilk önerimiz tabi ki erken uyumanız olacak. Teknoloji ile birlikte gece yarılarına kadar bilgisayar başından kalkmıyoruz, belki de çok güzel bir film açıyoruz gece saat 2’ye kadar izliyoruz. Hal böyle olunca sabahları kalkmak bizim için işkence haline geliyor. Her zamanki saatten 1-2 saat önce yatın ve ertesi gün kendinizi ne kadar zinde ve enerjik hissedeceğinizi fark edin.

İlk öneriyi belki herkes biliyor, bir de alarm meselesi var. Sabah 7’de kalkmanız gerekiyorsa saati tam 7’ye kurmayın, dün erken yattıysanız 15 dakika öncesine saatinizin alarmını kurun. Böylece o 15 dakika içerisinde gözleriniz açık yatakta bir süre uzanarak enerji toplarsınız. Yatak içerisinde biraz gerilme ve nefes alma gibi basit egzersizler yaparak her sabah zinde olabilirsiniz.

Sabah egzersizi hepimizin nefret ettiği şeylerde biri, şimdi siz diyeceksiniz ki, zaten yataktan kalkamıyoruz bir de egzersiz mi yapacağız? Evet, bu duruma alışmanız gerekiyor, sabahları kalkın ve vücudunuzu germe, esneme hareketlerini deneyin. Kan dolaşımı hareketlenmeye başlayınca beyin uyandığının farkına varacak ve sizlere gereken enerjiyi verecektir.

Zinde olmak için en önemli nokta el ve yüz yıkamadır ama kimi zaman bu yeterli olmaz. Biraz erken kalkarak 5 dakikalık güzel bir duş almak uykunuzun açılmasını sağlayacağı gibi gözeneklerinizin de açılarak daha rahat nefes almasını sağlar ve sizde güne daha enerjik başlarsınız.

Günün en önemli şeyi ama kimse kolay kolay kahvaltı yapmıyor. Akşam 6-7 de yemek yediniz, sabah 7 oldu ama hala bir şey yemediniz. Vücudunuz bütün enerjisini harcadı ve kendini iyi hissetmiyor. Hafif bir kahvaltı ile bu sorunu çözebilirsiniz. Hiç olmazsa ufak 1-2 dilim ballı ekmek yiyerek güne bomba gibi başlayabilirsiniz.

İş hayatında yaşanan kazalar ve başarısızlıkların büyük çoğunluğu işin ilk saatinde yaşanır. Bu durum da bize gösteriyor ki, uykuyu iyi alamazsanız, normal zamanlara oranla daha fazla tehlike altındasınız. Ayrıca, birçok kişinin iş verimi sabah düşük olduğu için başarısız bir iş yaşamı geçiriyorlar. Sabah zinde olmak için bu basit önerileri dikkate alarak daha aktif bir çalışma performansı sergileyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.