Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin oranı her geçen gün biraz daha artıyor. İnsanlar, neredeyse bütün ihtiyaçlarını buradan, çok rahat bir şekilde karşılayabiliyor. Fakat bazı yüksek meblağlı alışverişlerde insanlar korkar ve kredi kartı bilgilerini internet üzerinde paylaşmak istemez. İşte tam bu noktada imdada sanal kart yetişir. Bu yazımızda sanal kart nedir, nasıl kullanılır, nereden alınır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, gerçekte fiziki olmayan ve kredi kartına bağlı olan bir karttır. Bu karta ait bilgiler, bir kredi kartına benzer. Sanal ortamda kullanılan bu kredi kartının limitini ve limitin ne kadar süreyle geçerli olacağını kullanıcılar belirler. Böylece internet üzerinden güven konusunda herhangi bir tereddüt yaşamadan alışveriş yapabilirler.

Bir örnek üzerinde anlatmak gerekirse; internetten 3.000 TL’lik bir ürünü almaya karar verdiniz. Fakat kredi kartı limitiniz 50.000 TL olduğu için kart bilgilerini internette paylaşmaya korkuyorsunuz. Bunun için hemen sanal kart oluşturabiliyor ve bu karta da 3.000 TL limit ataya biliyorsunuz. Oluşturulan bu kartın numarasının sizin gerçekte kullandığınız kart ile hiçbir ilgisi yok. Bundan dolayı gerçek kartınız tam anlamıyla güvende olmaktadır. Kısaca sanal kart nedir sorusunun cevabı bu şekildedir. Ayrıca belirlenen limiti isterseniz 1 saat, isterseniz de 1 hafta geçerli yapabilirsiniz. Süre sonunda kart otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Yukarıda sanal kart nedir sorusunun cevabı yer almaktadır. Söz konusu cevabın dışında bahsedeceğimiz bir diğer konu ise bu kartı nasıl alabileceğiniz ile ilgilidir. Öncelikle sanal kartı almak için farklı alternatifleriniz olduğunu unutmayın. Bunlardan istediğinizi tercih edebilir ve kartınızı alabilirsiniz. Bu alternatifler şu şekildedir:

  • Banka şubeleri
  • ATM’ler
  • İnternet bankacılığı
  • Mobil bankacılık
  • Telefon bankacılığı

Burada bahsedilen seçeneklerden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Fakat internet üzerinden almanın oldukça kolay olduğunu söylememiz gerekiyor.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart, sadece sanal ortamlarda yani internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılır. Somut olarak kart isteyen yerlerde sanal kart kullanılmaz. Bunun haricinde normal bir kredi kartından herhangi bir farkı yoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz