Sanal POS Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Günlük yaşamda yaptığımız harcamalarımızı kredi ya da banka kartımızla öderken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarını kullanırız. İnternet alışverişlerinde kullanılanları ise POS-VPOS (virtual point of sale)Sanal POS nedir sorumuzun cevabı olmaktadır. Bu tür bir posun mantığı herhangi bir mağazadan alışveriş yaptığımızda nasıl ki kredi kartınızı cihaza okuttuğunuzda ödeme yapılmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de alıcının girmiş olduğu banka ve kart bilgileri üzerinden bankada bulunan hesabından almış olduğu ürünün bedelinin satıcı şahsın banka hesabına aktarılmasını sağlar.

Sanal POS Nasıl Çalışmaktadır?

Mantık olarak Sanal POS un oldukça kolay bir işleyişi vardır. Normal bir mağazada alışveriş yapar gibi kredi kartı bilgilerinizi girmektesiniz. Sisteme girmiş olduğunuz kart bilgileriniz sayesinde yapmak istediğiniz işleminiz gerçekleşmiş olmaktadır. Burada yine 3D security hizmeti ile ekstra bir güvenlikte sağlamaktasınız. Böylece ödemiş olduğunuz miktar güvenli yollardan satıcının banka hesabına aktarılmaktadır. Bu şekilde yapılan işlem mantığı sayesinde sanal pos normal pos cihazı ile aynı işlevi gördüğünüz gibi görmüş olmaktadır.

Sanal POS Güvenli Mi?

Sanal POS Nedir sorumuzun cevabını öğrendikten sonra şimdide güvenli olup olmadığından bahsedelim. Her site kafasına göre sanal POS uygulamasını kullanamamaktadır. Bankaların E-Ticaret sitelerine bu uygulamayı verme karşılığında istediği bazı zorunlu güvenlik önlemleri olmaktadır. Bu tür güvenlik testinden geçemeyen sitelere bankalar sanal POS uygulaması vermemektedir. Her ihtimale karşı yine de kullanıcıların internet ortamından alışveriş yaparken yaptıkları web sitelerinde SSL sertifikası olup olmadığına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu sistem alışveriş yapan kişilerin kişisel bilgilerini ve banka kartı bilgilerini korumaya alan çok güçlü bir güvenlik şifreleme sistemidir.

Sanal POS’un Sağladığı Avantajlar

  • İnternet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde bilinen en güvenilir ve etkili yöntem Sanal POS nedir adı altında araştırdığımız sanal pos uygulamasıdır.
  • Bazı firmaların sadece yurt içi ile değil yurt dışı pazarlarda da ticaret yapmasına olanak sağlar. Böylece firmanın alım ve satım gücüne olumlu yönde katkıda bulunarak rekabet gücünü artırır.
  • Sanal Pos sistemi ile yapılan ticaretlerde güvenlik ağı oldukça yüksek olup gayet güvenlikli bir uygulamadır.
  • Normal satış süreçlerinde yaşanan resmi aksaklıklar burada olmaz ve çok daha hızlı bir şekilde satış işleminin gerçekleşmesini sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.