Sepet Kur Nedir ? Sepet Kur Nasıl Hesaplanır ?

Döviz sepet kuru terimi piyasalarda sıkça bahsedilen ama birçok kişinin ne anlama geldiğini bilmediği bir terimdir. Bir ülkenin para biriminin değerini öğrenebilmek için sepet kuru bilmek önemlidir. Sepet kur terimi kısaca; Bir ülke parasının, Amerikan Doları, Euro gibi yabancı para birimleri karşısındaki değerini ölçmek için oluşturulan sepete verilen isimdir. Sepet kurda sepet oluşturulması işlemi ülkenin en çok temasta olduğu para birimleriyle, yani en çok alışveriş halinde olduğu kurlarla yapılır. Türk Lirası sepet kuru Amerikan Doları ve Euro ile daha fazla işlem gördüğünden Türk Lirası sepet kuru Nedir ? ; bu ülke para birimlerine göre belirlenirken, Rus para birimi Rublenin sepet kuru Rusya’nın ticaret yaptığı ve ithalat ihracat faaliyetlerinin yoğun olduğu Çin Renminbi ve Euro arasında olacaktır.

SEPET KUR NASIL HESAPLANIR?

Döviz sepet kuru hesaplanması, ülke paranızın işlem gördüğü iki ülke parasının toplanıp ikiye bölünmesiyle oluşturulan bir hesaplama yöntemidir. Yani 1 Euro + 1 USD /2 şeklinde hesaplama yapılır. Doların bugünkü piyasa değeri mesela ; 2,96 + Euronun ise mesela bugünkü piyasa değeri olsun 3,36 / 2 = 3,16 rakamı Türk Lirası için sepet kuru vermektedir.

TÜRKİYE SEPET KURU HANGİ DÖVİZLERLE İZLENİR?

Basit bir işlemle yapılan sepet kur hesaplaması, bir ülkenin para değerinin diğer ülke para değerleri karşısındaki durumunu belirtmek için kullanılır. Her ülkenin sepet kuru hesaplamaları farklı döviz kurlarıyla yapılmaktadır. TCMB kapanışlarının esas alındığı sepet kur hesaplamalarında Türkiye en çok ithalat ve ihracatını Dolar ve Euro bölgesiyle yaptığından Türk Lirası sepet kuru bu iki dövizin kullanılmasıyla hesaplanır. Her gün değişen döviz rakamlarıyla sepet kur rakamı da değişmektedir. Döviz sepet kurunun kullanılmasındaki amaç, döviz fiyatlarının daha rahat izlenebilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.