Şubesiz Bankacılık Nedir? Nasıl İşler?

Gelişen teknolojilerle birlikte günümüzde birçok işlem artık direkt internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bu alanlar arasında bankacılığın da önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. İnternet bankacılığın etkin olarak kullanılmaya başlanması, hayatımıza yeni bir kavramın girmesine neden olmuştur: Şubesiz bankacılık. Bu yazımızda şubesiz bankacılık nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vereceğiz.

Şubesiz Bankacılık Nedir?

Şubesiz bankacılık için yapılacak farklı tanımlamalar vardır, fakat bunlardan en anlaşılır ve kısası; banka şubesine gitmeden yapılan bankacılık işlemlerdir. Evet, bu tür bankacılıkta şubeye gidilmesine gerek yoktur. Çünkü işlemlerin tamamı, yukarıda da bahsedildiği gibi, internet üzerinden yapılır. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığının etkin olduğu bir sistemdir.

Ülkemizde şubesiz bankacılık örneklerinin sayısı şimdilik sınırlı olsa da zamanla bunların sayısının artacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Dijital bankacılık olarak da tanımlanan bu sisteme sahip Enpara.com, sağladığı avantajlarla insanların yoğun olarak ilgisini çekmektedir.

Şubesiz Bankacılık Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Burada, işlemlerin tamamı uzaktan yapılır. Yapılan işlemler, insanların banka şubesine kesinlikle ihtiyaç duymamasına neden olmaktadır. Para çekme işlemi haricindeki bütün işlemler, internet üzerinden yapılır. Para çekmek içinse yine şubeye gidilmez ve bu işlem de ATM’ler üzerinden halledilir. Bundan dolayı son derece kullanışlıdır.

Bu kadar avantajı olan bu sistemin nasıl kullanılacağı konusunda insanların kafalarında bazı soru işaretleri vardır. Öyle ya, şubesiz bir sisteme nasıl girilebilir. Bunun için de internet veya telefon üzerinden başvuru yapılmakta ve daha sonra ilgili sözleşmeler, banka tarafından kurye ile adresinize kadar yollanmaktadır. Gelen sözleşmeleri imzalayıp, banka kartlarınızı ve kredi kartlarınızı aldıktan sonra banka ATM’lerinden para çekmeye başlayabilirsiniz. Buradan da anlaşılacağı gibi bu sistemin hiçbir aşamasında banka şubesine ihtiyaç duymazsınız.

Şubesiz Bankacılığın Avantajları

Şubesiz bankacılık, sağlamış olduğu birçok avantajla her geçen gün biraz daha dikkat çekmektedir. Öncelikle bu sistemde şubeye gitmeye ihtiyaç duymazsınız ve buna bağlı olarak zamandan ciddi şekilde tasarruf etmiş olursunuz. Bunun haricinde birçok bankacılık işlemini de ücretsiz olarak yaparsınız. Bu ve benzer çok sayıda avantajı vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.