Tahvil Nedir Çeşitleri

Yatırımcıların en gözde araçlarının başında hiç şüphesiz hisse senetleri gelir. Hisse senetleri, yüksek kar oranları dikkat çekmektedir. Fakat her ne kadar yüksek kar sağlasalar da bunların riskleri de benzer şekilde yüksektir. Bundan dolayı yatırımcılar için bir başka seçenek olan tahvile olan ilgi son dönemlerde nispeten biraz daha artmış durumdadır. Bu yazımızda sizlere tahvil nedir, özellikleri nelerdir sorularının cevaplarını vereceğiz.

Tahvil Nedir?

Tahvil; bankaların, devletin ve şirketlerin finansman sağlamak için çıkarıp sattıkları değerli kağıtlardır. Bir diğer ifade ile bu kağıtlar, borç alma senetleridir. Bankalar ve şirket, bu yol ile finansman ihtiyaçlarını gidermekte ve bunu yaparken de maliyetlerini düşürmektedir. Bu noktada tahvil ile bononun karıştırılmaması gerekir. Çünkü bu iki kağıt, tamamen birbirinden farklıdır.

Tahvillerin en önemli özelliği, yukarıda da belirtildiği gibi riskinin az olmasıdır. Tahvil nedir sorusu için bu özellik çok önemlidir. Yatırımcılar, bu değerli kağıtlar aracılığı ile birikimlerini borç olarak verirler. Bu borçların belli bir vadesi ve faizi vardır. Böylece vade sonunda yüksek faiz sayesinde önemli bir kar elde edilmiş olur. Risk ise çok azdır. Fakat tahvillerin vadesinin genellikle 1 yıl ve üzeri olduğunun unutulmaması gerekir.

Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Tahvil, hem yatırımcılar hem de kurumlar için son derece önemli bir araçtır ve bundan dolayı kendi içinde çok farklı seçenekleri vardır. Bahse konu olan bu araçların çeşitleri ve bunlara ait açıklamalardan öne çıkanlar aşağıda yer almaktadır.

Devlet Tahvilleri

Tahvil nedir şeklinde bir soru sorulduğunda ilk akla gelen tahvil türüdür. Bu değerli kağıtlara aynı zamanda hazine tahvilleri de denilir. Adından da anlaşılacağı gibi burada borç verilen kurum, devlettir. Dolayısıyla da borcun ödenmemesi söz konusu dahi değildir. Her ne kadar faiz oranları diğer seçeneklere göre daha düşük olsa da güvenli olması hasebiyle çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Özel Sektör Tahvilleri

Özel sektörde yer alan şirketlerin ve bankaların çıkardığı tahvillerdir. Bu seçeneğin riskinin daha fazla olduğu söylenebilir. Fakat faiz oranı da benzer şekilde yüksektir. Şirket veya banka seçimi dikkatli yapılarak, önemli karlar elde edilebilir.

Bunların haricinde de çok farklı tahvil çeşitleri vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz