Temettü Nedir Hesaplama Nasıl Yapılır?

İşletmelerin ortakları farklı haklara sahiptir. Bu haklardan birisi de temettü olup, yaygın olarak bilinen bir kavram değildir. Bu yazımızda temettü nedir hesaplama nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz. Böylece İşletme ortakları, haklarını daha net bir şekilde öğrenmiş olacaklar.

Temettü Nedir?

Bir işletme veya şirketin elde ettiği karı, ortaklarına verme işine temettü denir. Bu, ortaklar açısından bir haktır. Şirketlerin veya işletmelerin yıl sonu bilançoları hesaplanır ve her türlü gider düşülür. Böylece net kar ortaya çıkmış olur. Bu karın şirket ortaklarına ve yatırımcılarına ödenmesi işlemine temettü dağıtımı denir. Temettü dağıtımının, şirket karının en az %20’si olması zorunluluğu vardır. Daha düşük bir oranda dağıtım yapılması söz konusu değildir. Bu oran, şirketin genel kurulunda alınan karara göre belirlenir.

Temettü ödemelerinin nasıl yapılacağı, yine şirketler tarafından belirlenmektedir. Bunun için genel olarak iki farklı yöntem olduğu söylenebilir. Temettü nedir hesaplama nasıl yapılır konusu içerisinde, dağıtım şekilleri önemli bir yer tutar. Bunların ilki nakit olarak yapılması iken, diğeri ise hisse senedi olarak ödenmesi şeklindedir. Bazen de bu iki seçeneğin karışımı olarak ödeme yapılabilir. Buna şirketlerin genel kurullarında karar verilir. Ödemelerin ne zaman yapılacağı sorusu ise anonim şirketler için 5.ayın sonuna kadardır. Çünkü bu konuda bir zorunluluk hali vardır.

Temettü Nedir Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnsanların bu konuda merak ettikleri noktalardan birisi de hesaplamanın nasıl yapılacağıdır. Bu noktada temettü nedir hesaplama nasıl yapılır sorusunun sıklıkla sorulduğu bilinmektedir.

Hesaplama, şirketin dağıtacağı orana göre yapılır. Örnek vermek gerekirse, elinde 100 TL’lik hisse senedi olan bir kişi, şirketin %40 temettü dağıtması sonrasında 40 TL temettü geliri elde eder. Böylece hem hisse senedinin yükselmesinden, hem de burada bahsedilen durumdan kar elde edilmesi söz konusudur. Fakat burada bilinmesi gereken önemli birde ayrıntı vardır. Bir şirketin hisse senetlerinin değerinin, dağıtılan temettü kadar düşeceği bilinmelidir. Örneğin; dağıtımdan önce 4 lira olan hisse senetleri, 1 liralık temettü dağıtımından sonra 3 lira olacaktır. Bundan dolayı direkt olarak temettü üzerinden kar elde etmek, sanıldığı kadar kolay değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.