Traktör Kredisi Veren Bankalar Hangileri ve Nasıl Başvurulur ?

 

Çiftçilerin işlerini kolaylaştıran traktörler artık olmazsa olmaz konumundadır. Gelişen teknoloji ile birlikte sürekli farklı çeşitleri çıkan bu traktörleri almak isteyen çiftçiler fiyattan dolayı haliyle zorlanmaktadır. Çiftçilerin bu ihtiyacını etkili olarak gidermek için ise bazı bankalar kredi desteği sağlamaktadır. Traktör kredisi veren bankalar incelendiğinde bunların şartlarının farklı olduğu görülmektedir. Çiftçiler de bankaların tamamını araştırmakta ve uygun olan krediye başvuru yapmaktadır.

Traktör Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Şartları

Bankaların uyguladığı politikalara göre traktör kredisinin şartları farklılık göstermektedir. Söz konusu kredi hem sıfır hem de ikinci el traktörler için verilmektedir. Fakat bankaların önemli bir kısmı ikinci el için 5 yaş sınırını koymaktadır. Yani daha eski traktörler için kredi desteği sağlanmamaktadır.

Traktör kredisi veren bankalar tarafından verilen kredilerin faiz oranları değişkenlik göstermesine karşın vade, yasadan dolayı en fazla 60 ay olmaktadır. Ayrıca bankalar, traktörlerin ücretinin sadece %75’ini kredi olarak vermektedir. Eğer traktörler ikinci el ise sağlanan kredi desteği %60 oranındadır.

Traktör Kredisi Veren Bankalar ve Başvuru Yolu

Traktörler için kredi veren bankalardan öne çıkanlar şunlardır:

  • İş Bankası
  • Şekerbank
  • Ziraat Bankası

Bunların haricindeki bankalar da kredi desteği sağlamaktadır. Çiftçilerin kredi başvurusu yapabilmesi için mutlaka ÇKS kaydının olması gerekiyor. Bilindiği gibi bu kayıt çiftçiliğin resmi kaydıdır. Ayrıca kredi notunun da yüksek olması gibi bir zorunluluk vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.