Türkiye Ekonomisi İçin Risk Unsurları

Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler, Türkiye ekonomisi için risk unsurları konusunu tekrar gündeme getirdi. Ülkemizin ekonomisini etkileyen unsurlar nelerdir? Risklerin sonuçları nasıl olacak? Bu risklerle ilgili neler yapılması gerekiyor? Bu soruların tamamının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Cari Açık

Ülkemizdeki ekonomik dalgalanmanın farklı nedenleri bulunmaktadır fakat bunlar arasındaki cari açığın farklı bir yer vardır. Cari açık, bir ülkenin üretim düzeyini gösteren önemli unsurlardan bir tanesidir. Cari açık hesaplamaları, ithalat ile ihracat farkı üzerinden yapılmaktadır. Yani dışarıdan alınan ürünler ile satılan ürünler arasındaki farka cari açık denir.

Cari açık ne kadar fazlaysa o ülke dışarıya o kadar bağımlıdır ve kendi kendine yetemiyordur. Bu da ülke ekonomisi için çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Türkiye ekonomisi için risk unsurları içerisinde bulunan cari açığın ekonomiye etkisi, tahmin edilenden çok daha fazladır.

Cari açık sebebiyle ülkedeki döviz talebi artmaktadır. Nedeni ise yapılan ithalat neticesinde ödenen ücretin döviz olması ve ülkedeki dövizin artmasıdır. Bu da ithal edilen bütün ürünlerin fiyatının artmasına ve bir anlamda ülkenin fakirleşmesine neden olmaktadır. Bu durumdan kurtulmanın tek çaresi ise üretimdir. Bunun için geniş çaplı çalışmaların yapılması gerekmektedir.

İnşaat Sektörü

Türkiye ekonomisinin önemli bir kısmı inşaat sektörüne dayanmaktadır. Bir anlamda çarkların dönebilmesi için bu sektörün ayakta kalması adeta bir zorunluluk gibi gözükmektedir. Bu sektörün ekonomideki payı direkt olarak %7 civarında olmasına karşın etkilediği diğer sektörlerle birlikte çok daha yüksek bir etkileme gücüne sahip olmaktadır.

İnşaata yapılan yatırımların geri dönmemesi, yani bu alanın üretim olmaması nedeniyle de ülkemiz büyük bir risk altındadır. Yapılan devasa yatırımların sonuçlarının da istenildiği gibi olmaması ve ekonomiye sürekli yük oluşturması çok ciddi bir risk oluşturmaktadır. Dolayısıyla da bu sektörün ülkeyi her türlü olumsuz etkilediğinin söylenmesi yanlış olmayacaktır. Türkiye ekonomisi için risk unsurları arasında bu sektör çok büyük bir yer tutmaktadır.

Hukuk Sistemi

Son dönemde yaşanan bir takım olumsuz olaylar sonrasında alınan sert hukuki tedbirler, yabancı yatırımcının ülkemize gelmesini engellemektedir. Bu da ekonominin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.