Ülkemizde Faaliyet Gösteren Katılım Bankaları

İslami usullere göre faaliyet gösteren ve faizli işlem yapmayan katılım bankaları, bu alanda hassasiyeti olan insanların ihtiyaçlarını karşılama adına önemli bir görevi yerine getirmektedir. Ülkemizde bu şekilde faaliyet gösteren banka sayısı fazladır. Bunlardan bazılarının nispeten öne çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Söz konusu bankaların önemli kısmı özel sektöre ait iken 2 tanesi ise devlete aittir. Bu bankaların genel özelliklerini ve merak ettiklerinizi, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankalarından bazıları şu şekildedir:

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans
  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katılım

Bu bankalarda faizli işlem yapılmamasına karşın, bilinen bütün bankacılık işlemlerini İslami usullere göre yapıldığı söylenebilir.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Türkiye’de faizsiz bankacılığın önemli öncülerinden birisi olan Albaraka Türk, ilk olarak 1984 yılında kurulmuştur. Kurulduktan 1 yıl sonra yani 1985’te bankacılık alanında faaliyetlere başlamıştır. Bankanın kuruluşunda Ortadoğu’nun en güçlü sermaye grupları yer almış olup bunlardan birisi Albaraka Bankacılık Grubu iken diğeri ise İslam Kalkınma Bankası’dır. Katılım bankaları arasında önemli bir yeri olan Albaraka Türk hisselerinin yaklaşık %25’i halka açık durumdadır. Hisselerin %65’lik kısmı yabancılara ait iken yerli hisse payı %8 civarındadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Ülkemizdeki en eski katılım bankalarından birisi olan Kuveyt Türk’ün temelleri, 1989 yılında atılmıştır. Kuwait Finance House adlı kuruluşun, Türkiye pazarına girmesiyle başlayan bankanın kuruluşu, yıllar içinde farklı isimlerle devam etmiştir. Şimdi kullanılan Kuveyt Türk ismini ise 2006 yılında almıştır. Katılım bankaları arasında yer alan Kuveyt Türk’ün hisselerinin tamamı gerçek ya da tüzel kişilere aittir. Hisselerin %62’lik bölümü Kuveyt Finans Kurumu’na ait iken %18’i Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, %9’u İslam Kalkınma Bankası’na, %9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kuruluşu’na ve geriye kalan %1’lik kısım ise diğer kişilere aittir.

Türkiye Finans

Güçlü sermaye yapısı ve farklı vizyonu ile dikkat çeken Türkiye Finans, 2005 yılından itibaren ülkemizde faaliyet göstermeye başlamıştır. The National Commerical Bank’ın ana ortağı olduğu ve hisselerin yaklaşık %67’lük bölümünü elinde bulundurduğu Türkiye Finans, farklı bankaların birleşmesi sonucunda kurulmuştur. 1991 yılında kuruluna ve tamamen yerli sermaye ürünü olan Anadolu Finans ile Family Finans’ın birleşmesi sonucunda kurulmuş olup 2005 yılından beri Türkiye Finans ismiyle faaliyetlerini yürütmektedir.

Ziraat Katılım

Katılım bankaları arasındaki yerini 2014 yılında alan ve tamamen devlete ait olan Ziraat Katılım, ülkemizdeki bu alandaki ihtiyacın daha etkili bir şekilde sağlanması için kurulmuştur. Ziraat Bankası ile aynı ismi taşımasına karşın, yapılan işlemlerin tamamen farklı olduğu ve iki banka arasında resmi ya da gayri resmi bir ilişki olmadığı vurgulanmaktadır. Bunun nedeni ise İslami kurallara uyumdur. Bu husus dikkate alınmaz ise söz konusu bankanın katılım bankası olması mümkün olmayacaktır.

Vakıf Katılım

Katılım bankalarının en genci olan Vakıf Katılım, faaliyetlerine 2015 yılında başlamıştır. Devlete ait olan bu bankanın hisselerinin büyük bölümü Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde iken diğer kısmı ise farklı vakıflardadır. Vakıfbank ile ismi benzer olmasına karşın, bu banka ile resmi ya da gayri resmi ilişkisi olduğunu söylemek mümkün değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.