Vakıf Bireysel Emeklilik

Ülkemizin köklü bankalarından birisi olan Vakıfbank, bireysel emeklilikten yararlanmak isteyen müşterilerine farklı fırsatlar sunmaktadır. Vakıf bireysel emeklilik sayesinde insanlar, birikim yaparken devlet katkısından yararlanma ve böylece ilerleyen yıllarda daha kaliteli bir yaşam sürme fırsatı yakalamaktadır. Bireysel emeklilik ile merak edilen bütün detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Vakıf Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmak isteyen kişiler, en yakın Vakıfbank şubesine giderek bu konu hakkında bilgi alabilirler. Bireysel emeklilik ile bilinmesi gereken farklı hususlar vardır fakat bunların başında devlet tarafından yapılan katkı gelmektedir. Bireysel emeklilik sistemi için devlet tarafından çok önemli bir katkı verilmektedir. Yapılan ödemelerin %25’i kadarı, devlet tarafından birikim hesabına aktarılmaktadır. Yani aylık olarak 100 TL ödeyen birisi, devlet katkısı ile birlikte 125 TL birikim yapmış olur. Bu da son derece avantajlı bir durumdur.

Yapılan birikimler, istenildiği zaman toplu bir şekilde çekilerek sistemden çıkılabilir. Bunun için insanların banka şubesine gitmesi yeterli olacaktır. Fakat sistem üzerinden emekli olunabilmesi için sistemde en az 10 yıl kalınması ve 56 yaşın bitirilmesi gerekir. Böylece Vakıf bireysel emeklilik üzerinden yatırılan miktara bağlı olarak düzenli maaş alınabilir.

Bireysel emeklilik sisteminden daha erken çıkan kişilerden bir takım kesintiler yapılmaktadır. Bu kesintiler, devlet tarafından verilen katkının üzerinden yapılır. Buna göre yapılan kesintiler şu şekildedir:

  • Sistemde 3 yıldan daha az kalan kişilere devlet katkısı ödenmez.
  • 3 yıldan fazla kalan kişilere, devlet tarafından yapılan katkının %15’i ödenir.
  • 6 yıldan fazla kalan kişilere devlet tarafından yapılan katkının %35’i ödenir.
  • 10 yıl sonunda kişilere devlet tarafından yapılan katkının %60’ı ödenir.
  • Emekliliği hak eden kişilere devlet katkısının tamamı ödenir.

Vakıf Bireysel Emeklilik ile İlgili Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Vakıf bireysel emeklilik sistemini kullanan kişiler, faizli ve faizsiz olmak üzere BES birikimlerini farklı fonlarda değerlendirme fırsatı yakalamaktadır. Böylece ekstra gelir elde edilmesi söz konusu olacaktır. Bununla birlikte farklı nedenlerden dolayı ödemelerde sıkıntı çeken kişilere, ara verme hakkı tanınmıştır. Böylece insanlar istediklerinde ödemelere ara verip daha sonra tekrar sisteme ödeme yapmaya başlayabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.