Varlık yönetim şirketleri nedir ? Kredi Borcu Nasıl Devredilir ?

İlki 2004 yılında kurulmuş olan varlık yönetim şirketlerinin sayısı bugün 13’ü bulmuş durumdadır. Varlık yönetim şirketleri bankaların ellerinde bulunan batık kredileri devralarak, bu kredileri tahsil etme yoluna giden firmalardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun sitesinde görülebilen bu şirketler, RCT Varlık, Mega Varlık, Bebek Varlık, Atlas Varlık, Anadolu Varlık, Destek Varlık, Efes Varlık, Sümer Varlık, Final Varlık, Turkasset Varlık, Güven Varlık, Vara Varlık, İstanbul Varlık ve Yönetim olarak bilinirler. Hepsi Anonim Şirket olan bu firmalardan bazıları Türkiye Bankalarının iştirakiyken, bazıları da farklı sektörden bu alana yatırım yapan firmalara aittir. Bir bölümü de yurt dışı finans kurumlarının Türkiye iştirakleridir. Bankaların artık almaktan umudu kestikleri kredi alacaklarını, bankalardan daha alt bir rayiçten alarak borçlu müşteriden bu kredileri tahsil etmeye çalışmaktadırlar.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ BORÇLARI NASIL DEVR ALIYOR?

Bankalar yıllık bilançolarını arttırmak ve borç ödemeyen müşteri sayılarını düşürebilmek için artık almaktan umudu kestikleri kredi borçlarını varlık yönetim şirketlerine % 15 – % 20 gibi oranlarla satmaktadır. Yani bir banka elindeki 1000 lira borcu 150 lira gibi bir rakama Varlık Yönetim şirketine satabilmektedir. Varlık yönetim şirketleri borçlu müşterileri arayarak uzlaşma yolunu bulmaya çalışmaktadırlar. Mevcut borcunun altında bir rakamı kredi borçlusuna teklif ederek, bu borcu tahsil etme yoluna gitmektedirler. Bu borçlar bankaların takibe giren borçlular bölümünden çıktığı için, her bankanın takibe giren sayısı yanıltıcı olabilmektedir. İcraya düşen kredi borcundan kurtulmak isteyen tüketicilerde mevcut borcun altında önerilerle gelen varlık yönetim şirketleriyle uzlaşma yoluna gitmektedirler.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ YASAL MI?

Kanunlarda açıkça şahsi borçların sadece borçlu ve alacaklı arasında kalacağı belirtilmesine rağmen, banka Avukatları tarafından taciz edilen borçlular, bu borçlarının bir de üçüncü bir şirkete devriyle yasal olmayan bir uygulamayla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bazı  varlık yönetim şirketleri işlerini düzgün yapsa da bazıları borçluları taciz edecek boyuta işi vardırabiliyor. Borç tutarında indirim sunması borçları ödeme noktasında kredi zedeleri memnun ederken, dikkat edilmesi gereken husus yaptığınız ödemelerin sizin borcunuzdan kesin olarak düştüğünden emin olmanızdır.  Bu firmaların yasallığı ve tam yetkili oldukları hala tartışılan konulardan bir tanesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz