Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi çekmek için kişilerin bizzat bankaya gitmesi ve gerekli evrakları imzalaması gerekir. Fakat bazen insanlar farklı nedenlerden dolayı bankaya gidemezler. Yurtdışında olmaları, hastalık ve benzer sebepler nedeniyle bankaya gidemeyen kişiler için bir başka alternatif daha vardır. Bir başkasına vekalet vererek, kredi talebinde bulunmak. Bu yazımızda vekaletle kredi nasıl çekilir, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Vekaletle Kredi Çekilebilir Mi?

Vekalet, bir kişinin haklarını belli bir süre için farklı birisine devretmesini gösteren resmi belgedir. Bu belge, belli bir süre için verilebileceği gibi süresiz olarak da verilebilir. Ayrıca bu belgenin kendi içinde farklı türleri vardır. İnsanlar, yasal olan bu belge ile tüm haklarını birisine devredebileceği gibi sadece belli haklarını da teslim edebilir. Devredilen hakların vekalette net bir şekilde belirtilmesi gerekir.

Bankaların vekalet olayına bakışı farklı olabilmektedir. Vekaletle kredi nasıl çekilir sorusuna, bankalar birbirinden farklı cevaplar verebilir. Kendi hukuk işleri kurallarına uygun bir şekilde belgelerin tamamlanmasını talep eden bankalar, farklı belgeler de isteyebilir. Bu şartların sağlanması durumunda, Türkiye’deki bankaların önemli bir kısmının kredi talebine olumlu yaklaşacağını söylemek yanlış olmaz.

Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Bu işlem için öncelikle noterden vekalet çıkarılması ve bunun kredi çekilecek süreyi de kapsayacak şekilde geçerli olması gerekir. Bunun haricinde ise bankaların talep ettiği ifadelerin, belge üzerinde belirtilmesi gerekir. Bazı bankalar genel ifadeleri dahi kabul ederken, bazıları ise net ifadeleri kabul etmektedir. Bundan dolayı kredi talebinde bulunulacak banka ile önceden görüşülmesi yararlı olacaktır.

Vekalet ve ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapılabilir. Vekaletle kredi nasıl çekilir sorusunun cevabı, bu aşamadan sonra standart bir kredi başvurusudur. Yapılacak başvuru, bankalar tarafından benzer şekilde değerlendirilecektir. Eğer krediye mani bir durum yoksa kredi talebi onaylanır ve para ilgili kişinin hesabına aktarılır ya da elden teslim edilir.

Vekalet ile yapılan başvurular, normal başvurulara göre bazen daha uzun sürebilmektedir. Bu süre de bankalara göre farklılık gösterebilir. Buna hazırlıklı olmak için erken başvuru yapılması faydalı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.