Yapı Kredi Bireysel Emeklilik

İlk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlanan bireysel emeklilik sistemi için bankalar farklı kampanyalar yaparak, daha fazla müşteriye hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Yapı Kredi bireysel emeklilik kampanyası da benzer amaçlarla yapılmakta ve banka tarafından müşterilerine farklı fırsatlar sunulmaktadır. Bu yazımızda, Yapı Kredi Bankası tarafından verilen bireysel emeklilik hizmetleri hakkında farklı detayları bulabilirsiniz.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Hakkında Genel Bilgiler

Yapı Kredi Bankası, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için bireysel emeklilik noktasında Allianz ile birlikte hareket etmektedir. Bireysel emeklilik sisteminin özellikleri, burada da aynı şekilde geçerlidir. İnsanlar, Yapı Kredi Bankası şubelerinden birisine başvurduğu takdirde, bu sisteme nasıl dahil olacaklarına dair detaylı bilgi alabilirler. Buradan açılacak hesap sonrası, sisteme dahil olmak mümkündür. Daha sonra ise düzenli olarak açılan hesapta birikim yapılabilir.

Devlet tarafından bu alandaki yatırımları biraz daha teşvik etmek için %25 oranında katkı sağlanmaktadır. Bu katkının daha iyi anlaşılması için rakam bazında örnek verilmesi daha uygun olacaktır. Buna göre:

  • 100 TL yatıran birisinin BES hesabına devlet tarafından 25 TL,
  • 200 TL yatıran birisinin BES hesabına devlet tarafından 50 TL,
  • 500 TL yatıran birisinin BES hesabına devlet tarafından 125 TL katkı verilmektedir.

Yapı kredi bireysel emeklilik sistemi sayesinde insanlar, direkt olarak yatırımlarının %25 fazlasını elde etmektedir. Bunun haricinde yapılan birikimlerin farklı fonlarda değerlendirilmesi de söz konusudur. Bu sayede paranın değer kaybetmesi de engellenmiş olacaktır. Bu noktada özellikle Allianz tarafından farklı fırsatlar sunulduğun bilinmesi gerekiyor.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sisteminden İstenildiği Zaman Çıkılabilir Mi?

Yapı kredi bireysel emeklilik, oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Söz konusu sistemden insanlar istedikleri zaman, çıkma özgürlüğünü kullanabilirler. Fakat sistemde daha uzun süre kalmayı teşvik etmek amacıyla farklı düzenlemeler ve kısıtlamalar yapılmıştır. Sistemden emekliliği hak etmeden yapılacak olan çıkışlarda, devlet katkısının belli bir bölümü kesilmektedir. Bu kesintiler şu şekildedir:

  • Sistemde 3 yıl kalanlara devlet katkısının %15’i,
  • Sistemde 6 yıl kalanlara devlet katkısının %35’i,
  • Sistemde 10 yıl kalanlara devlet katkısının %60’ı ödenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.