Yeni Kart Başvurusu

YENİ KART BAŞVURUSU

PTT  yeni kredi kartı almak isteyen bireyler için Bonus Kredi Kartı hizmeti veriyordu ancak 2018 yılında yeni kredi kartı verme işlemlerini durdurarak bu hizmetini sonlandırdı. Bonus anlaşmalı olarak verilen kredi kartı yerine artık kendi hizmeti olan PTT Kart’ı hizmete sundu.

PTT Kart; Posta çeki hesap sahibi vatandaşların hesaplarındaki bakiyeleri PTT Şubelerinde, bankamatiklerde, alışverişlerde, fatura ödemeleri ve diğer banka atmlerinde para çekimi işleminde kullanılabilmesini sağlayan karttır. Posta çeki hesap sahiplerinin kullanımı için tasarlanmış PTT Kart, ödeme aracı olarak kullanılır. PTT Kart ile alışveriş yapabilir, fatura ödemesi, internet alışverişi gibi pek çok işlemde bulunabilirsiniz.

KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru için eğer ilk defa bi talepte bulunuyorsanız sadece PTT Merkez Şubesine gitmeniz gerekmektedir. Nüfus cüzdanınız ile giderek başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Diğer bir başvuru yöntemi ise çağrı merkezini aramaktır. Ancak ilk defa PTT Kart başvurusu yapıyorsanız sadece şubeden bu işlemi gerçekleştirebileceğinizi unutmayınız.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ ARACILIĞI İLE PTT KART BAŞVURUSU YAPMA

PTT nin resmi sitesinde bulunan çağrı merkezi numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telesekreterin sizi yönlendirmesi ile ilgili adımları izleyerek gerekli menüye aktarılırsınız. Burada PTT Kart Başvuru talebinizi belirtir ve istenilen güvenlik adımlarını yanıtlayarak talepte bulunmuş olacaksınız. En önemli adımın posta çeki hesabı açmış olmanız gerektiğini ve böylece bu adımları gerçekleştirebileceğinizi bilmelisiniz. Aksi durumda müşteri hizmetleri aracılığı ile bu işlem yapılamaz.

PTT MERKEZ ŞUBESİNE GİDEREK PTT KART BAŞVURUSU YAPMA

Herhangi bir PTT Merkez Şubesinden birine giderek PTT Kart Başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Şubedeki yetkililer aracılığı ile size PTT Kart Başvuru Formu verilir. Verilen bu formu doldurarak hesap açılışı için sözleşme metnini imzalar ve başvuruda bulunmuş olursunuz. Hesap açmak için 5 TL bir ücret talep edilir. Daha sonra size bilgilerinizin bulunduğu bir makbuz verilir. Makbuzunuzu kartınızı teslim alana kadar saklayınız. Ayrıca hesap açarken internet şubesi için şifre talebinde de bulunabilirsiniz.

KARA LİSTEDE OLANA VE GELİR BELGESİZ VERİLİR Mİ ?

PTT Kart kullanırken hesabınızdaki bakiyeyi kullanmaya olanak sağladığı için sizden bir gelir belgesi veyahut kara listede olup olmadığına bakmaz

PTT KART BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

18 yaşını doldurmuş olmak aranan ilk şarttır. Ayrıca kişi mahkeme kararı ile ya da evlenme yoluyla ergin kılındıysa da ilk şarta sahip demektir. Diğer bir şart ise T.C vatandaşı olmaktır. Yabancı uyruklu gerçek ile tüzel kişi sınıfında yer almak da olabilir.

PTT KART HEMEN TESLİM EDİLİYOR MU?

PTT Kartınız başvurunuz sonrası teslim edilemez. Çünkü kartın hazırlanma ve basım aşaması için gereken bir süre vardır. Kartınız hazırlandıktan sonra başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz adresinize teslim için postalanır. Teslimat süresi için 7-10 gün gibi bir süre gerekebilir. Bazen bu süre 15 günü de bulabilir.

PTT KART İÇİN ÜCRET TALEP EDİLİYOR MU?

PTT Kart Başvurusunda Güven Akçesi olarak 5 TL bir ücret alınmaktadır. Bu ücret adınıza posta çeki hesabı açılacağı için alınır ve hesabınızda tutulur. Bunun haricinde herhangi bir ücret talebi ile karşılaşmazsınız. Eğer posta çeki hesabınız var ise ve siz yeni bir kart için başvuruda bulunuyorsanız yine sizlerden herhangi bir ücret alınmaz.

PTT KARTINIZ TESLİM EDİLDİKTEN SONRA HANGİ İŞLEMLERİ YAPABİLİRSİNİZ?

Teslim aldığınız kartınızın güvenliği için öncelikle bir şifre oluşturmalısınız. Size yakın bir PTT Şubesinden şifre alabileceğiniz gibi eğer telefon numaranız PTT sisteminde tanımlı ise çağrı merkezini arayarak da şifre alabilmeniz mümkündür. Aldığın şifreyi değiştirmeli ve başka kişilere söylememelisiniz. Bu sizin güvenliğiniz için önemli bir adımdır. Daha sonra kartınız ile online işlemler, para çekme ya da para yatırma, çeşitli fatura ödemeleri, internet alışverişi, anlaşmalı banka hesaplarına havale gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden herhangi bir başvuru, kişisel bilgi talebi ve ücret alınmamaktadır. Sitemiz sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. PTT Kart hakkında PTT resmi sitesindeki detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz: PTT Resmi Sitesi 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.