Yurtdışı Emeklilik Şartları

Ülkemizde yaşayan insanlar, emeklilik için gerekli şartları sağladığında, sosyal haklardan ve emekli maaşından yararlanabilmektedir. Söz konusu durum için gereken şartlar yaş ve yatırılan sigorta prim sayısıdır. Bu durum, yurtdışında yaşayan insanlar için de geçerlidir. Sürekli yurtdışında ikamet eden veya geçici süreyle buraya giden Türk vatandaşları da benzer şartları sağlayarak emekli olabilir. Bu yazımızda sizlere yurtdışı emeklilik şartları nedir, bu şekilde nasıl emekli olunabilir sorularının cevaplarını vereceğiz. Böylece emeklilik hakkınız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Yurtdışı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli olabilmek için gerekli olan şartların sağlanması gerekir. Bunlar yaş ve primdir. Yaş konusu, kişilerin sigorta girişi yaptırdıkları yıla göre farklılık gösterebilir. Gün konusu da bu şekildedir. Eğer uzun zamandır yurtdışında çalışıyorsanız, yurtdışı emeklilik şartları için yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz. Böylece eksik olan prim gün sayısını kısa sürede tamamlar ve emekli olabilme fırsatı elde edersiniz.

Yurtdışı borçlanması yapabilmek için öncelikle resmi belgelerin tamamlanması gerekir. Bunun için pasaportta bulunan giriş-çıkışlar, çalışılan yurtdışı kurumundan da ilgili belgelerin alınması gerekmektedir. Buradaki temel amaç, yurtdışında çalışıldığının resmi olarak ispatlanmasıdır. Bu belgeler hazırlandıktan sonra SGK il müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapılır. Daha sonra burada gerekli araştırmalar yapılır ve ne kadar günlük sigorta yatırılacağı tespit edilir.

Tespit edilen günler için ödeme en az asgari ücretin %32’si kadar yapılmalıdır. Buna bağlı olarak aylık ortalama ödenmesi gereken rakamın 800-900 TL arasında olduğu söylenebilir. Bu rakam, yatırılması gereken en düşük rakamdır ve isteyen kişiler daha yüksek rakamlar da yatırabilir. Böylece emekli maaşının daha yüksek olacağını söylemek yanlış olmaz.

Yurtdışı borçlanması, yurtdışı emeklilik şartları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu işlemin takibinin yapılması gerekir. Takip için ALO 170 hattı kullanılabilir. Bu aşamadan sonra ise borçlanmanın tamamlanıp, sisteme girilmesi beklenmelidir. Bu süre bazen 3-5 gün, bazen ise daha uzun sürebilir. İşlem tamamlandıktan sonra ise insanlar gerekli gün sayısını tamamlamışsa, yine SGK il müdürlüğüne dilekçe vermesi ve buradan emeklilik talebinde bulunması gerekiyor. Böylece yurtdışında yaşayan kişiler de emekli olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.