Ziraat Bireysel Emeklilik

Ülkemizin en önemli bankalarından birisi olan Ziraat Bankası, bireysel emeklilik noktasında müşterilerine farklı avantajlar sağlamaktadır. Ziraat bireysel emeklilik sayesinde insanlar, belli bir yaştan sonra yaptıkları birikim sayesinde çok daha kaliteli bir yaşam sürme fırsatı yakalamaktadır. İnsanlar yaşamları boyunca yapacakları tasarrufları bu sisteme aktardıklarında önemli bir avantaj elde etmekte ve bu durum ileriki yıllarda kendini net bir şekilde hissettirmektedir.

Ziraat Bireysel Emeklilik Avantajları

Ziraat Bankası tarafından BES sisteminde sağlanan avantajlardan yararlanmak için öncelikle bir banka şubesine giderek hesap açılması gerekiyor. Bireysel emeklilik hesabı açmak için gelindiği söylendiğinde, banka personeli bu noktada gerekli olan bilgilendirmeyi yapacaktır. Bu aşamadan sonra Ziraat bireysel emeklilik avantajlarından yararlanılmaya başlanabilir. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir:

  • BES sistemi için yapılan ödemelerin %25’i kadar da devlet tarafından BES hesabına katkı yapılır. Yani insanlar düzenli olarak 200 TL yatırıyor ise devlet de 50 TL yatırır ve böylece toplamda 250 TL birikim yapılmış olur.
  • Her ay yapılan ödemeler için otomatik ödeme talimatı verilebilir ve bu sayede ödemeler ya kredi kartından ya da banka hesabından çekilir.
  • Belirlenen düzenli ödeme miktarı dışında, istenmesi halinde sisteme ekstra yatırım yapılabilir.
  • Belirlenen emeklilik planı yılda 4 kez değiştirilebilirken fon dağılımı için bu sayı 6 olarak belirlenmiştir.
  • Ödemeler aylık olarak yapılabileceği gibi 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak da yapılabilir.

Ziraat Bireysel Emeklilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ziraat bireysel emeklilik sistemi, oldukça esnek bir yapıya sahiptir. İnsanların bu sistemden emekli olarak düzenli almaları için sistemde en az 10 yıl kalmaları ve 56 yaşını doldurmaları gerekiyor. Daha sonra ise sisteme yatırılan para miktarına bağlı olarak düzenli emekli maaşı alınması söz konusudur.

Eğer insanlar paralarını toplu olarak almak isterler ise sistem tarafından buna da izin verilmektedir. İstenilen zaman sistemden çıkış yapmak mümkündür. Bunun için kullanıcıların bankayla görüşmesi yeterlidir. Fakat sistemden 10 yıldan önce çıkılması durumunda devlet tarafından yapılan katkılardan kesinti yapılmaktadır. Sistemde 3 yıl kalanlara devlet katkısının %15’i, 6 yıl kalanlara %35’i, 10 yıl kalıp 56 yaşını doldurmayanlara ise %60’ı verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz